ECS ÇÖZÜMLERİHAVACILIK SOĞUTMA SISTEMLERI

Sıvı Soğutmalı Uçak Elektronik Sistemleri

Sıvı soğutma sistemleri, hava veya gaz soğutmadan daha iyi lokal soğutma sağlar. Hava veya gaza kıyasla sıvı ile daha büyük bir ısı transfer katsayısı elde edilebilir. Bu da bileşen sıcaklıkları ile soğutma sıvısı besleme sıcaklıkları arasında daha küçük farklara neden olur. Daha küçük sıcaklık farkı, bileşenlerin daha düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlar. Bu, bileşen güvenilirliğini artırır ve bakım maliyetlerini azaltır. Sıvı soğutma sistemlerinin daha yüksek ısı transfer katsayıları, daha büyük güç yoğunluklarının yeterli şekilde soğutulmasına izin verir. Ayrıca sıvı, düşük güç yoğunluklu ekipmanları hava ile soğutmaya göre daha verimli bir şekilde soğutur. Sıvı soğutma sistemlerinin dezavantajları da herhangi bir potansiyel uygulama için analiz edilmelidir. Dikkate alınması gereken başlıca alanlar bakım, muhtemel sızıntılar, sıvı kirliliği, lojistik ve yangın tehlikesidir.

-   Doğrudan Sıvı ile Soğutma: Sıvı, ısıyı doğrudan ısı kaynağından uzaklaştırmak için kullanılabilir. Bu, ısı kaynağından sıvıya minimum termal direnç sağlar.
-   Dolaylı Sıvı Soğutma: Bu yöntemde ısı, bir ara cihaz aracılığıyla sıvı soğutmalı bir soğuk plakadaki sıvıya aktarılır.